Vishay/Vitramon VJ0402D1R9CXAAJ
VJ0402D1R9CXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R9CXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R9CXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R9CXAAJ
QUANTITY
VJ0402D1R9CXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R9CXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R9CXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R9CXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R9CXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R9CXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R9CXAAJ
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
SLDSW 5A NCBL RSDPBPLSENVBT datasheet.pdf
RES SMD 0.09 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/06/180SH150 SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CET-DL10 TIP EXT TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS PNL MNT SKT datasheet.pdf