Vishay/Vitramon VJ0402D240JLAAJ
VJ0402D240JLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D240JLAAJ
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D240JLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D240JLAAJ
QUANTITY
VJ0402D240JLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D240JLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D240JLAAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D240JLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D240JLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D240JLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D240JLAAJ
RES SMD 150 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
HEATSHRINK 2:1 12.7MM ID 50MM L datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE datasheet.pdf
WFE ADAPTER 75MM TO 60MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 100VDC datasheet.pdf