Vishay/Vitramon VJ0402D240MXAAJ
VJ0402D240MXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D240MXAAJ
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D240MXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D240MXAAJ
QUANTITY
VJ0402D240MXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D240MXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D240MXAAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D240MXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D240MXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D240MXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D240MXAAJ
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-VFQFPN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 250MA 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 180W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE ENTRY 6POS M25 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CARD MARKER 2" A datasheet.pdf
SPRING,TORSION,L H WIND datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7U 22レF 4V datasheet.pdf