Vishay/Vitramon VJ0402D2R0DXXAJ
VJ0402D2R0DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R0DXXAJ
Brief Description
CAP CER 2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R0DXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D2R0DXXAJ
QUANTITY
VJ0402D2R0DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R0DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R0DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R0DXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R0DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R0DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D2R0DXXAJ
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 24PS GOLD SMD datasheet.pdf
VARISTOR 354V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf