Vishay/Vitramon VJ0402D2R1BLXAC
VJ0402D2R1BLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R1BLXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R1BLXAC.pdf
Availability of VJ0402D2R1BLXAC
QUANTITY
VJ0402D2R1BLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R1BLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R1BLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R1BLXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R1BLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R1BLXAC Details Description
Related parts for VJ0402D2R1BLXAC
HEADER OPEN SLOTTED .300 18POS datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIGGER 14SO datasheet.pdf
IC DUAL RS-232 PORT 48-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" STACKER datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 3A 24VDC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB FP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf