Vishay/Vitramon VJ0402D2R1BXXAC
VJ0402D2R1BXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R1BXXAC
Brief Description
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R1BXXAC.pdf
Availability of VJ0402D2R1BXXAC
QUANTITY
VJ0402D2R1BXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R1BXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R1BXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R1BXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R1BXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R1BXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D2R1BXXAC
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 387V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 768 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf