Vishay/Vitramon VJ0402D2R1CLCAP
VJ0402D2R1CLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R1CLCAP
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R1CLCAP.pdf
Availability of VJ0402D2R1CLCAP
QUANTITY
VJ0402D2R1CLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R1CLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R1CLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R1CLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R1CLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R1CLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D2R1CLCAP
TVS DIODE 154VWM 258.3VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
PNL MNT 220V YELLOW 8MM datasheet.pdf