Vishay/Vitramon VJ0402D2R1DLCAC
VJ0402D2R1DLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R1DLCAC
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R1DLCAC.pdf
Availability of VJ0402D2R1DLCAC
QUANTITY
VJ0402D2R1DLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R1DLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R1DLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R1DLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R1DLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R1DLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D2R1DLCAC
FIXED IND 680UH 720MA 1.1 OHM datasheet.pdf
IC TXRX E1 QUAD 3.3V 100-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.66VC SMT datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf