Vishay/Vitramon VJ0402D2R1DXCAP
VJ0402D2R1DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R1DXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R1DXCAP.pdf
Availability of VJ0402D2R1DXCAP
QUANTITY
VJ0402D2R1DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R1DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R1DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R1DXCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R1DXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R1DXCAP Details Description
Related parts for VJ0402D2R1DXCAP
FIXED IND 4.3NH 700MA 91 MOHM datasheet.pdf
CONV AC/DC 20W 24V 0.85A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN 5.08MM FEMALE HSNG 8POS datasheet.pdf
RES 487 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 67MM datasheet.pdf
PMI BASE T-1 3/4 15/32 SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2.5 V to 5.0 V Micropower, Precision Series Mode Voltage References IC datasheet.pdf