Vishay/Vitramon VJ0402D2R1DXCAP
VJ0402D2R1DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R1DXCAP
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R1DXCAP.pdf
Availability of VJ0402D2R1DXCAP
QUANTITY
VJ0402D2R1DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R1DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R1DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R1DXCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R1DXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R1DXCAP Details Description
Related parts for VJ0402D2R1DXCAP
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" SGL SMD RA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf