Vishay/Vitramon VJ0402D2R2CLAAC
VJ0402D2R2CLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R2CLAAC
Brief Description
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R2CLAAC.pdf
Availability of VJ0402D2R2CLAAC
QUANTITY
VJ0402D2R2CLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R2CLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R2CLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R2CLAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R2CLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R2CLAAC Details Description
Related parts for VJ0402D2R2CLAAC
RES 560 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MOD FOR BQ2040 datasheet.pdf
PACK CRIMPALL 8000 DIY W/ACC datasheet.pdf
MODULE DDR 256MB 184-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM HORIZON YEL datasheet.pdf