Vishay/Vitramon VJ0402D2R2CLAAP
VJ0402D2R2CLAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R2CLAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R2CLAAP.pdf
Availability of VJ0402D2R2CLAAP
QUANTITY
VJ0402D2R2CLAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R2CLAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R2CLAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R2CLAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R2CLAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R2CLAAP Details Description
Related parts for VJ0402D2R2CLAAP
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 47.31X22 X30.75" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH LOW SIDE SOT223 datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf