Vishay/Vitramon VJ0402D2R4CLCAP
VJ0402D2R4CLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R4CLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R4CLCAP.pdf
Availability of VJ0402D2R4CLCAP
QUANTITY
VJ0402D2R4CLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R4CLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R4CLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R4CLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R4CLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R4CLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D2R4CLCAP
IC FILTER ACTIVE 24-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2W MONO AB 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 48POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET PHYTER 40WQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf