Vishay/Vitramon VJ0402D2R7DXAAP
VJ0402D2R7DXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R7DXAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R7DXAAP.pdf
Availability of VJ0402D2R7DXAAP
QUANTITY
VJ0402D2R7DXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R7DXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R7DXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R7DXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R7DXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R7DXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D2R7DXAAP
CAP CER 180PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN TC650 MALE CONTACT 120MM datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.33UF 250V 10% RADIAL datasheet.pdf