Vishay/Vitramon VJ0402D300FXAAC
VJ0402D300FXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D300FXAAC
Brief Description
CAP CER 30PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D300FXAAC.pdf
Availability of VJ0402D300FXAAC
QUANTITY
VJ0402D300FXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D300FXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D300FXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D300FXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D300FXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D300FXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D300FXAAC
IC MPU I186 20MHZ 80QFP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.56"L X 4.38"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MICRO 51C S 24" RBW NI datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf