Vishay/Vitramon VJ0402D300JXXAP
VJ0402D300JXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D300JXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D300JXXAP.pdf
Availability of VJ0402D300JXXAP
QUANTITY
VJ0402D300JXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D300JXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D300JXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D300JXXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D300JXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D300JXXAP Details Description
Related parts for VJ0402D300JXXAP
IC REG BUCK BST INV 5V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC TXRX APPLETALK INTRFC 18-SOIC datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .08W STER AB 16UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf