Vishay/Vitramon VJ0402D300MLAAJ
VJ0402D300MLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D300MLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D300MLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D300MLAAJ
QUANTITY
VJ0402D300MLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D300MLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D300MLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D300MLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D300MLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D300MLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D300MLAAJ
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 8' GRAY datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 25POS datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FUSE 2 A F PIGTAIL 6.3X32 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-215AB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SRT datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 17POS SILVR SLDR datasheet.pdf