Vishay/Vitramon VJ0402D360FXAAC
VJ0402D360FXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D360FXAAC
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D360FXAAC.pdf
Availability of VJ0402D360FXAAC
QUANTITY
VJ0402D360FXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D360FXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D360FXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D360FXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D360FXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D360FXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D360FXAAC
CONN HEADER 60POS 1.27MM AU SMD datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT DUAL 16-SOP datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOLT HEX 7/16-14 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 345MA 1.25 OHM datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 140A TO240AA datasheet.pdf