Vishay/Vitramon VJ0402D3R0BLAAJ
VJ0402D3R0BLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D3R0BLAAJ
Brief Description
CAP CER 3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D3R0BLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D3R0BLAAJ
QUANTITY
VJ0402D3R0BLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D3R0BLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D3R0BLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)