Vishay/Vitramon VJ0402D3R0CLBAP
VJ0402D3R0CLBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D3R0CLBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D3R0CLBAP.pdf
Availability of VJ0402D3R0CLBAP
QUANTITY
VJ0402D3R0CLBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D3R0CLBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D3R0CLBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D3R0CLBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D3R0CLBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D3R0CLBAP Details Description
Related parts for VJ0402D3R0CLBAP
LED SUPERBRIGHT WHT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER THUMB MOM GR datasheet.pdf
FLAME RETARD WRAP 1.25" BLK 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC RECEIVER SMPTE 100BGA datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A DPAK datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
ES9 4 PIN PLUG datasheet.pdf
100UF 10V 6,3X7MM 85C 1500H datasheet.pdf