Vishay/Vitramon VJ0402D3R6CXAAC
VJ0402D3R6CXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D3R6CXAAC
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D3R6CXAAC.pdf
Availability of VJ0402D3R6CXAAC
QUANTITY
VJ0402D3R6CXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D3R6CXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D3R6CXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D3R6CXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D3R6CXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D3R6CXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D3R6CXAAC
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 29A D2PAK datasheet.pdf