Vishay/Vitramon VJ0402D3R6DXCAP
VJ0402D3R6DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D3R6DXCAP
Brief Description
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D3R6DXCAP.pdf
Availability of VJ0402D3R6DXCAP
QUANTITY
VJ0402D3R6DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D3R6DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D3R6DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)