Vishay/Vitramon VJ0402D3R9BLCAC
VJ0402D3R9BLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D3R9BLCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D3R9BLCAC.pdf
Availability of VJ0402D3R9BLCAC
QUANTITY
VJ0402D3R9BLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D3R9BLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D3R9BLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D3R9BLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D3R9BLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D3R9BLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D3R9BLCAC
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT PINS datasheet.pdf
PATCH PNL 19" 24PORT RJ45 CAT5E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
TOOL INSERTION & REMOVAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf