Vishay/Vitramon VJ0402D430FLAAP
VJ0402D430FLAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D430FLAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D430FLAAP.pdf
Availability of VJ0402D430FLAAP
QUANTITY
VJ0402D430FLAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D430FLAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D430FLAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D430FLAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D430FLAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D430FLAAP Details Description
Related parts for VJ0402D430FLAAP
CAP FILM 6800PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W SGL 12V OUT DIP24 datasheet.pdf
FLACHSTECKER2,8X0,8 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf