Vishay/Vitramon VJ0402D470JLAAJ
VJ0402D470JLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D470JLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D470JLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D470JLAAJ
QUANTITY
VJ0402D470JLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D470JLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D470JLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D470JLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D470JLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D470JLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D470JLAAJ
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.72KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf