Vishay/Vitramon VJ0402D510FLXAJ
VJ0402D510FLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D510FLXAJ
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D510FLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D510FLXAJ
QUANTITY
VJ0402D510FLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D510FLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D510FLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D510FLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D510FLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D510FLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D510FLXAJ
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER PHD SIDE 28POS 2MM datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 8pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP -48V 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE24 M25 datasheet.pdf
02 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 658.42 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf