Vishay/Vitramon VJ0402D510FXXAC
VJ0402D510FXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D510FXXAC
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D510FXXAC.pdf
Availability of VJ0402D510FXXAC
QUANTITY
VJ0402D510FXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D510FXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D510FXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D510FXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D510FXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D510FXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D510FXXAC
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 150V 0606 datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH BISM II datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/07/90 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 140POS VERT .635MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 24UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf