Vishay/Vitramon VJ0402D510GXAAC
VJ0402D510GXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D510GXAAC
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D510GXAAC.pdf
Availability of VJ0402D510GXAAC
QUANTITY
VJ0402D510GXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D510GXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D510GXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D510GXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D510GXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D510GXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D510GXAAC
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
150 L, 18MM PITCH, 15M RANGE datasheet.pdf
Connector Receptacle 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RCPT INLINE 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
MMFT 980121100140100+S datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 49A SO8FL datasheet.pdf