Vishay/Vitramon VJ0402D510KLAAC
VJ0402D510KLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D510KLAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D510KLAAC.pdf
Availability of VJ0402D510KLAAC
QUANTITY
VJ0402D510KLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D510KLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D510KLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D510KLAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D510KLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D510KLAAC Details Description
Related parts for VJ0402D510KLAAC
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWIT REG BUCK 4A ADJ 144LGA datasheet.pdf
RES SMD 298 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CHRGR/CTRLR/LDO 40TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf