Vishay/Vitramon VJ0402D510KXAAC
VJ0402D510KXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D510KXAAC
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D510KXAAC.pdf
Availability of VJ0402D510KXAAC
QUANTITY
VJ0402D510KXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D510KXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D510KXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D510KXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D510KXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D510KXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D510KXAAC
IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 3POS datasheet.pdf
IC MPU SITARA 1.5GHZ 1031FCBGA datasheet.pdf
MOD IMX287 128MB FLASH datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 5POS datasheet.pdf