Vishay/Vitramon VJ0402D510KXXAC
VJ0402D510KXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D510KXXAC
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D510KXXAC.pdf
Availability of VJ0402D510KXXAC
QUANTITY
VJ0402D510KXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D510KXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D510KXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D510KXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D510KXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D510KXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D510KXXAC
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN WIRE CAP PRE-INSULATED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ZETA 3004 4 WAY M20 CAST IR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf