Vishay/Vitramon VJ0402D560GLXAP
VJ0402D560GLXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560GLXAP
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560GLXAP.pdf
Availability of VJ0402D560GLXAP
QUANTITY
VJ0402D560GLXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560GLXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560GLXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560GLXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560GLXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560GLXAP Details Description
Related parts for VJ0402D560GLXAP
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 3POS datasheet.pdf
CONN FPC VERT 6POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf