Vishay/Vitramon VJ0402D560GXXAC
VJ0402D560GXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560GXXAC
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560GXXAC.pdf
Availability of VJ0402D560GXXAC
QUANTITY
VJ0402D560GXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560GXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560GXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560GXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560GXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560GXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D560GXXAC
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8A 18.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf