Vishay/Vitramon VJ0402D560JXAAP
VJ0402D560JXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560JXAAP
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560JXAAP.pdf
Availability of VJ0402D560JXAAP
QUANTITY
VJ0402D560JXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560JXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560JXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560JXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560JXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560JXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D560JXAAP
FUSE BRD MNT 6.3A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
LED WHITE PMI 5V 25" UL1007 datasheet.pdf
CABLE 3COND 4AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC-332 CONNECTS MINI TO IB-13 datasheet.pdf
HEATSHRINK 6AWG 30' BLACK datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 92MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf