Vishay/Vitramon VJ0402D560KLAAJ
VJ0402D560KLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560KLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560KLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D560KLAAJ
QUANTITY
VJ0402D560KLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560KLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560KLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560KLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560KLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560KLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D560KLAAJ
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
IC XLATOR HEX TTL-ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
REPLACEMENT DIGITAL INPUT MODULE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 800V TO-94 datasheet.pdf