Vishay/Vitramon VJ0402D560KLXAJ
VJ0402D560KLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560KLXAJ
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560KLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D560KLXAJ
QUANTITY
VJ0402D560KLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560KLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560KLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560KLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560KLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560KLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D560KLXAJ
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 16A 230V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LOWER STRIPPER BLADE datasheet.pdf
FIXED IND 3.7UH 16 MOHM TH datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Automotive, Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
RES 75 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf