Vishay/Vitramon VJ0402D560MLXAP
VJ0402D560MLXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560MLXAP
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560MLXAP.pdf
Availability of VJ0402D560MLXAP
QUANTITY
VJ0402D560MLXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560MLXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560MLXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560MLXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560MLXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560MLXAP Details Description
Related parts for VJ0402D560MLXAP
TERM BLOCK HDR 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE 350A 690V 1FKE/115 AR UC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12V SIP SGL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.8X4MM 9.84" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FS/FD COVER 4P5W L23-30 WT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.8A 48 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf