Vishay/Vitramon VJ0402D5R1CLXAC
VJ0402D5R1CLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R1CLXAC
Brief Description
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R1CLXAC.pdf
Availability of VJ0402D5R1CLXAC
QUANTITY
VJ0402D5R1CLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R1CLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R1CLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R1CLXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R1CLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R1CLXAC Details Description
Related parts for VJ0402D5R1CLXAC
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13.5A TO251A datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf