Vishay/Vitramon VJ0402D5R1CXAAC
VJ0402D5R1CXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R1CXAAC
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R1CXAAC.pdf
Availability of VJ0402D5R1CXAAC
QUANTITY
VJ0402D5R1CXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R1CXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R1CXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R1CXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R1CXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R1CXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D5R1CXAAC
OPTOISO 5KV DARL 8-DIP GULL WING datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V .05A SMINI-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.6A 250 MOHM datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 13.78"LX6.3"W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf