Vishay/Vitramon VJ0402D5R1DLCAC
VJ0402D5R1DLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R1DLCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R1DLCAC.pdf
Availability of VJ0402D5R1DLCAC
QUANTITY
VJ0402D5R1DLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R1DLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R1DLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R1DLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R1DLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R1DLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D5R1DLCAC
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.5UH 7.5A 13.5 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS MATE-N-LOK BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.8X0.4" GRN QUAD datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf