Vishay/Vitramon VJ0402D5R1DXCAC
VJ0402D5R1DXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R1DXCAC
Brief Description
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R1DXCAC.pdf
Availability of VJ0402D5R1DXCAC
QUANTITY
VJ0402D5R1DXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R1DXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R1DXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R1DXCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R1DXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R1DXCAC Details Description
Related parts for VJ0402D5R1DXCAC
VARISTOR 297V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1500.0UH PARAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 1.4A SOD57 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf