Vishay/Vitramon VJ0402D5R6CLAAC
VJ0402D5R6CLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R6CLAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R6CLAAC.pdf
Availability of VJ0402D5R6CLAAC
QUANTITY
VJ0402D5R6CLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R6CLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R6CLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R6CLAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R6CLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R6CLAAC Details Description
Related parts for VJ0402D5R6CLAAC
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 9POS datasheet.pdf
CONN PLUG IN BUSH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 38A datasheet.pdf