Vishay/Vitramon VJ0402D5R6DXCAJ
VJ0402D5R6DXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R6DXCAJ
Brief Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R6DXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D5R6DXCAJ
QUANTITY
VJ0402D5R6DXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R6DXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R6DXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R6DXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R6DXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R6DXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D5R6DXCAJ
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 120PS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN DB25 CRIMP MALE TIN datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 47TFBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.75-5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HDM EMPO110F180FT datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf