Vishay/Vitramon VJ0402D6R2BLXAP
VJ0402D6R2BLXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R2BLXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R2BLXAP.pdf
Availability of VJ0402D6R2BLXAP
QUANTITY
VJ0402D6R2BLXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R2BLXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R2BLXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R2BLXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R2BLXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R2BLXAP Details Description
Related parts for VJ0402D6R2BLXAP
RTOS CMX-RTX PREEMPTIVE datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 55W STER 20HSOP datasheet.pdf
KIT DEMO ACCELEROMTR CMA3000-D01 datasheet.pdf
FIXED IND 140UH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 50POS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf