Vishay/Vitramon VJ0402D6R2BXCAJ
VJ0402D6R2BXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R2BXCAJ
Brief Description
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R2BXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D6R2BXCAJ
QUANTITY
VJ0402D6R2BXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R2BXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R2BXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R2BXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R2BXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R2BXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D6R2BXCAJ
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
DSUB CABL-AFM15G/ AE15G / X datasheet.pdf
ADM64S/AE64M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
FUSE 25A 500V CLASS AM datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-24 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf