Vishay/Vitramon VJ0402D6R8BXXAJ
VJ0402D6R8BXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R8BXXAJ
Brief Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R8BXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D6R8BXXAJ
QUANTITY
VJ0402D6R8BXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R8BXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R8BXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R8BXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R8BXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R8BXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D6R8BXXAJ
IC CURR MODE PWM CNTRLLER 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 1A DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 266MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V AMBER datasheet.pdf