Vishay/Vitramon VJ0402D6R8CLXAC
VJ0402D6R8CLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R8CLXAC
Brief Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R8CLXAC.pdf
Availability of VJ0402D6R8CLXAC
QUANTITY
VJ0402D6R8CLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R8CLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R8CLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R8CLXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R8CLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R8CLXAC Details Description
Related parts for VJ0402D6R8CLXAC
FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf