Vishay/Vitramon VJ0402D6R8CXBAP
VJ0402D6R8CXBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R8CXBAP
Brief Description
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R8CXBAP.pdf
Availability of VJ0402D6R8CXBAP
QUANTITY
VJ0402D6R8CXBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R8CXBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R8CXBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R8CXBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R8CXBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R8CXBAP Details Description
Related parts for VJ0402D6R8CXBAP
FIXED IND 180UH 80MA 16 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 26POS SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 X,X,Y/G,Y/G datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf