Vishay/Vitramon VJ0402D6R8DXBAC
VJ0402D6R8DXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R8DXBAC
Brief Description
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R8DXBAC.pdf
Availability of VJ0402D6R8DXBAC
QUANTITY
VJ0402D6R8DXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R8DXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R8DXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)