Vishay/Vitramon VJ0402D7R5BLCAC
VJ0402D7R5BLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D7R5BLCAC
Brief Description
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D7R5BLCAC.pdf
Availability of VJ0402D7R5BLCAC
QUANTITY
VJ0402D7R5BLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D7R5BLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D7R5BLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D7R5BLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D7R5BLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D7R5BLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D7R5BLCAC
RES SMD 68K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG ESD SPST 16-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 2KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 4" H2O 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO POS/NEG ADJ 8-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf